RODZICU ÓSMOKLASISTY! WSPIERAJ SWOJE DZIECKO W WYBORZE SZKOŁY!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 maja 2020

                     Każde dziecko, które planuje, co będzie robić po ukończeniu szkoły podstawowej, oczekuje wsparcia rodzica. W tym roku szkolnym wyjątkowo ósmoklasiści mają przed sobą jeszcze do napisania egzaminy. Niemniej jednak już teraz nastolatek powinien  wiedzieć, w jakiej szkole ponadpodstawowej będzie kontynuować swoją naukę. A wybór wcale nie jest prosty i oczywisty. Dlatego bardzo ważne jest w tym momencie, aby otrzymał on od rodzica pomoc i wsparcie w podjęciu decyzji. To rodzice są pierwszymi i najważniejszymi  doradcami zawodowymi dla swoich dzieci. To rodzic ma pomóc im odnaleźć się w pomysłach edukacyjnych wyborów. Na co zatem warto zwrócić uwagę rozmawiając z dzieckiem na temat wyboru szkoły ponadpodstawowej?

  1. Analiza możliwości intelektualnych dziecka. Odpowiedzieć na pytania: Czy dziecko posiada zdolności i ochotę do uczenia się? Czy poradzi sobie, np. w liceum czy technikum, gdzie są wysokie wymagania edukacyjne? Zwrócić uwagę na oceny dziecka z poszczególnych przedmiotów, ale również na fakt, czy lubi się ich uczyć i czy je interesują. Zastanowić się, jakich przedmiotów lubi się uczyć – ścisłych czy humanistycznych, a może języków obcych. Warto zwrócić uwagę w jakim kierunku jest uzdolnione.
  2. Zainteresowania dziecka. Jeśli uczeń interesuje się techniką i technologiami, ma zdolności manualne i ścisły umysł, warto pomyśleć o tym, aby swoją naukę kontynuował może w technikum. Jeśli dziecko ma problemy z nauką, ale jest pracowite i wie, co chce  w życiu robić, lepszym wyborem będzie szkoła zawodowa. Jeśli natomiast ma szerokie zainteresowania, ale niezbyt sprecyzowane, wówczas chyba powinien postawić na liceum ogólnokształcące.
  3. Stan zdrowia dziecka. Do szkół zawodowych wymagane jest często zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.
  4. Kwestie praktyczne. Duże znaczenie dla prawidłowego wyboru są takie elementy, jak np. odległość szkoły od domu. Pamiętajmy, że szkoła średnia to zupełnie inna intensywność nauki, więcej obowiązków. Jeśli uczeń dodatkowo będzie obciążony długimi dojazdami, może się to źle odbić na wynikach.

                  Rolą każdego rodzica jest  zawsze być przy dziecku i pokazywać mu różne drogi wyboru. Decydujący głos w wyborze musi mieć dziecko, ale należy je wspierać swoim doświadczeniem  i rozsądkiem. Najważniejsze, żeby nie zostawić młodego człowieka samego.